Spørgsmål 22 og 23 side 282

Spørgsmål 22:
Hvordan ville de marxistiske socialister (socialdemokraterne) nå til socialismen? Inddrag citat 16 (side 278)

Svar:
Det vil de gøre ved at stifte Den Internationale Arbejderassociation, som i fællesskab skal arbejder for at opnå et fælles mål, at frigøre arbejderklassen fra dens økonomiske underkastelse.
I citat 16 fortæller de, at de mener, at roden til alt ondt i samfundet ligger i udnyttelsen af arbejderklassen. Idet de må underkaste sig arbejdsgiveren, da han har pengene, fabrikken og dermed arbejderklassens muligheder for at skabe en indkomst.

Gode Ord:
Udnyttelse af de lavere klasser.
Frigørelse fra økonomisk underkastelse.
Den Internationale Arbejderassociation

Spørgsmål 23:
Hvorledes ændredes de socialdemokratiske partiers strategi? Inddrag citat 17 (side 279)

Svar:
Arbejderklassen er kæmpe stor og dermed indeholder den rigtig mange stemmer. Socialdemokraterne satser derfor på at få stemmer fra den klasse. De kræver derfor at alle som stemmeberettigede statsborgere skal stemmer (anonymt). Og de kræver af samfundet, bedre arbejdstider, en fast fridag om ugen (søndag), bedre skatteforhold (skat betinget af indkomsten) og forbud mod børn- og kvindearbejde, som skader deres sundhed.

Gode Ord:
Progressiv indkomst skat (procentvis skat).
Socialdemokraterne satser på stemmer fra den store arbejderklasse.
Bedre vilkår for arbejderne.